Connect with us

Basketball

AML, KSAC, NTL Name Hoops All-Conference Teams

RIDGWAY, Pa. – The AML, KSAC and North Tier League all announced their basketball all-conference teams this week with the NTL naming both a Coach of the Year and Player of the Year and the KSAC an MVP.

The boys’ coach of the year in the NTL is Coudersport’s Brian Furman with Coudersport’s Jared Green named the boys’ player of the year. The girls’ coach of the year in the NTL is Coudersport’s Chris Fink with Coudersport’s Haley Keck being named the player of the year.

The boys’ MVP in the KSAC is Dan Callen of Clarion-Limestone, who won the award for the second straight year, while the girls’ MVP in the KSAC is North Clarion’s Tori Obenrader.

AML BOYS’ ALL-CONFERENCE TEAM

Carter Adams – Brockway
Jarrett Esposito – Brockway
Nate DaCanal – Elk County Catholic
Gabe Kraus – Elk County Catholic
Dan Stauffer – Elk County Catholic
Ryan Kilhoffer – Johnsonburg
Andrew Bucheit – Kane
Andy Breier – Ridgway
Justin Kasmierski – Ridgway
Neil MacDonald – Ridgway

AML GIRLS’ ALL-CONFERENCE TEAM

Leah Lindemuth – Brockway
Hannah Dixon – Curwensville
Riley Assalone – DuBois Central Catholic
Jordy Frank – DuBois Central Catholic
Cassidy Cunningham – Elk County Catholic
Reilly Herzing – Elk County Catholic
Cassidy King – Johnsonburg
Nicole Myers – Johnsonburg
Trinity Clark – Kane
Ella Marconi – Kane
Emily Fullem – Ridgway

KSAC BOYS’ ALL-CONFERENCE TEAM

MVP

Dan Callen – Clarion-Limestone

First Team

Cam Craig – Clarion
Ian McElroy – Karns City
Austin Ion – Keystone
Lake Pry – Moniteau
Lucas Bowser – Union

Second Team

Ty Burford – Clarion
Ian Callen – Clarion-Limestone
Chandler Turner – Karns City
Corey Rapp – Keystone
Nathan Banner – North Clarion

Third Team

Kody Wolfe – A-C Valley
Seth Berlin – Forest Area
Noah Pollock – Karns City
Nate Wingard – Keystone
Tim Wagner – Venango Catholic

KSAC GIRLS’ ALL-CONFERENCE TEAM

MVP

Tori Obenrader – North Clarion

First Team

Ellie Thompson – A-C Valley
Mackenzie Craig – Karns City
Emily Hegedus – Karns City
Kristina DeMatteis – Moniteau
Alazia Greaves – Moniteau

Second Team

Olivia Boocks – A-C Valley
Erin Merryman – Cranberry
Alyssa Gibson – Karns City
Taylor Geer – Keystone
Lexey Shick – Union

Third Team

Alexis Constantino – Clarion
Alyssa Beichner – Keystone
Michaela Higgins – North Clarion
Cassie Wagner – North Clarion
Lexi Holt – Redbank Valley

NTL BOYS’ ALL-CONFERENCE TEAM

Jared Green – Coudersport

Coach of the Year

Brian Furman – Coudersport

All-Conference

Adam Shaffer – Cameron County
Owen Chambers – Coudersport
Jared Green – Coudersport
Aaron Wolfinger – Coudersport
Evan Brooks – Galeton
Garret Babcock – Oswayo Valley
Theo Henry – Oswayo Valley
Dylan Close – Otto-Eldred
Sawyer Drummond – Otto-Eldred
Brandon McCaslin – Port Allegany

NTL GIRLS’ ALL-CONFERENCE TEAM

Haley Keck – Coudersport

Coach of the Year

Chris Fink – Coudersport

All-Conference

Madi Gusito – Cameron County
Ally Easton – Coudersport
Haley Keck – Coudersport
Cortney Parsell – Galeton
Kalie Cowburn – Northern Potter
Gracie Hamilton – Northern Potter
Alli Cousins – Otto-Eldred
Camryn Thomas – Otto-Eldred
Autumn Buchsenschutz – Port Allegany
Abbey Woodard – Smethport



More in Basketball