Connect with us

Basketball

ECC Moves into Sunbury Daily Item PIAA State-Wide Boys’ Hoops Rankings

SUNBURY, Pa. – Elk County Catholic moved into the Sunbury Daily Item PIAA Class 1A state basketball rankings Monday.

The Crusaders are ranked eighth and are the only District 9 team in any of the six classifications Top 10, although a number of District 9 squads are represented in the “Others to Watch.”

Others to Watch in Class 2A include Coudersport and Ridgway, while Others to Watch in Class 1A include Cameron County, Clarion-Limestone and North Clarion.

Here are the complete rankings through games Dec. 16.

CLASS 6A

No. School (District) Rec Prev
1. Roman Catholic (12) 3-1 1
2. Kennedy Catholic (10) 2-0 2
3. Abington (1) 5-1 3
4. La Salle College (12) 4-0 5
5. Plymouth Whitemarsh (1) 3-1 4
6. Norristown (1) 3-1 9
7. Lower Merion (1) 4-1 6
8. Allderdice (8) 2-1 8
9. Butler (7) 5-0 OW
10. Emmaus (11) 3-0 10

Others to watch: Abraham Lincoln (12) 2-1; Cedar Crest (3) 4-0; Central Bucks East (1) 3-0; Central Dauphin (3) 3-0; Central York (3) 3-1; Chester (1) 2-2; Coatesville (1) 2-0; Cumberland Valley (3) 4-0; Hempfield (3) 4-0; Latrobe (7) 5-0; Manheim Twp. (3) 2-2; McDowell (10) 2-2; Methacton (1) 3-1; Mount Lebanon (7) 3-1; Nazareth (11) 3-1; Pennridge (1) 4-1; Pine-Richland (7) 2-2; Reading (3) 3-1; Upper St. Clair (7) 4-0; Wilson (3) 4-0.

CLASS 5A

No. School (District) Rec Prev
1. Archbishop Wood (12) 3-0 4
2. York (3) 4-0 2
3. Mastery Charter North (12) 5-0 3
4. Sun Valley (1) 5-0 6
5. Abington Heights (2) 3-1 1
6. Mars (7) 3-0 7
7. Moon (7) 4-0 9
8. Bayard Rustin (1) 2-2 5
9. Penn Hills (7) 3-1 NR
10. Lower Dauphin (3) 4-1 8

Others to watch: Academy Park (1) 3-0; Archbishop Ryan (12) 3-1; Bangor (11) 4-1; Blue Mountain (11) 4-0; Cardinal O’Hara (12) 4-0; Crestwood (2) 2-2; Dover (3) 4-1; Franklin Regional (7) 5-0; Lampeter-Strasburg (3) 3-1; Martin Luther King (12) 2-2; Meadville (10) 4-0; Milton Hershey (3) 1-2; New Oxford (3) 4-1; Northeastern (3) 3-1; Penncrest (1) 3-1; Phoenixville (1) 4-1; Pottsgrove (1) 4-1; Pottsville (11) 2-2; Unionville (1) 3-1; West York (3) 5-0.

CLASS 4A

No. School (District) Rec Prev
1. Imhotep Charter (12) 3-1 1
2. Bonner-Prendergast (12) 3-0 2
3. Bethlehem Catholic (11) 3-1 3
4. Berks Catholic (3) 3-0 8
5. Scranton Prep (2) 3-0 5
6. Quaker Valley (7) 4-0 7
7. Allentown Central Catholic (11) 3-1 6
8. Lancaster Catholic (3) 2-2 4
9. Huntingdon (6) 4-0 10
10. Danville (4) 3-2 9

Others to watch: Ambridge (7) 3-1; Archbishop Carroll (12) 3-1; Bishop McDevitt (3) 1-1; Grove City (10) 3-2; Hickory (10) 3-0; Highlands (7) 1-1; John Bartram (12) 3-2; Littlestown (3) 4-0; Lower Moreland (1) 3-1; Nanticoke (2) 4-0; New Castle (7) 4-1; Overbrook (12) 2-3; Pope John Paul II (1) 4-1; Shamokin (4) 4-0; Susquehanna Twp (3) 2-2; Valley View (2) 2-2.

CLASS 3A

No. School (District) Rec Prev
1. Neumann-Goretti (12) 1-1 1
2. Loyalsock (4) 3-0 2
3. Trinity (3) 3-0 3
4. Lincoln Park (7) 3-0 4
5. Notre Dame-Green Pond (11) 3-1 5
6. Sharon (10) 4-1 6
7. Bishop McDevitt (12) 4-0 8
8. Aliquippa (7) 2-0 9
9. Wyoming Seminary (2) 5-0 10
10. North Catholic (7) 4-0 OW

Others to watch: Brandywine Heights (3) 5-0; Camp Hill (3) 3-1; Fairview (10) 3-0; Holy Redeemer (2) 2-0; Ligonier Valley (6) 5-1; Mercyhurst Prep (10) 2-2; Mid Valley (2) 2-1; Mount Carmel (4) 4-0; Richland (6) 1-1; Seton-La Salle (7) 4-0; Southern Columbia (4) 3-0; Washington (7) 2-1.

CLASS 2A

No. School (District) Rec Prev
1. Constitution (12) 2-2 1
2. Our Lady Sacred Heart (7) 4-0 2
3. Math, Civics & Sciences (12) 3-2 5
4. Sewickley Academy (7) 3-2 3
5. Holy Cross (2) 3-1 4
6. Moravian Academy (11) 4-0 6
7. West Middlesex (10) 3-0 OW
8. Dock Mennonite (1) 3-1 8
9. Serra Catholic (7) 2-2 9
10. Bishop Guilfoyle (6) 3-0 NR

Others to watch: Antietam (3) 4-0; Bishop McCort (6) 1-2; Church Farm (1) 3-1; Conemaugh Twp (5) 3-1; Coudersport (9) 2-0; Delco Christian (1) 2-2; Farrell (10) 1-2; Jeannette (7) 3-2; Millville (4) 2-1; Muncy (4) 2-1; North Star (5) 3-1; Northwest (2) 2-1; Purchase Line (6) 4-1; Ridgway (9) 4-0; Steelton-Highspire (3) 1-1; Susquehanna Community (2) 2-2.

CLASS 1A

No. School (District) Rec Prev
1. Sankofa Freedom (12) 4-1 1
2. Lourdes Regional (4) 4-1 4
3. Shade (5) 3-1 3
4. Shanksville-Stonycreek (5) 4-0 6
5. Vincentian (7) 1-3 5
6. Halifax (3) 4-0 7
7. Bishop Carroll (6) 2-1 2
8. Elk County Catholic (9) 2-0 OW
9. Union Area (7) 5-0 NR
10. St. John Neumann (4) 2-1 OW

Others to watch: Berlin Brothersvalley (5) 2-1; Blacklick Valley (6) 3-1; Cameron County (9) 3-1; Clairton (7) 1-0; Clarion-Limestone (9) 3-1; Cornell (7) 3-2; Faith Christian (1) 4-2; Greenwood (3) 3-2; Juniata Valley (6) 0-2; Lancaster Country Day (3) 4-2; MMI Prep (2) 3-1; Nativity (11) 2-1; Nazareth Prep (7) 4-0; North Clarion (9) 4-0; Phil-Mont Christian (1) 2-2; Plumstead Christian (1) 3-1; Southern Fulton (5) 1-0; St. Joseph’s Catholic (6) 3-2; Sullivan County (4) 2-2.



More in Basketball