Connect with us

2018 Basketball Playoffs

PIAA Releases Sites, Times for Second Round Basketball

MECHANICSBURG, Pa. – The PIAA Sunday released the sites and time for the second round of the basketball championships, including sites and times for seven District 9 schools.

(Photo of Alex Breindel of ECC. Photo by Jared Bakaysa of JB Graphics. See more of Bakaysa’s work here)

Four District 9 girls’ teams – Coudersport, North Clarion, A-C Valley and Brookville – and three District 9 boys’ teams – Elk County Catholic, Ridgway and Coudersport – will play games Tuesday and Wednesday.

Action gets started with three teams – the Brookville and Coudersport girls and the ECC boys – in action Tuesday.

Brookville, the District 9 Class 3A champion, will take on East Allegheny, the WPIAL runner-up, at 5 p.m. at Armstrong High School in Kittanning.

Coudersport, the District 9 Class 2A titlist, will play Reynolds, the District 10 runner-up, at 7 p.m. at DuBois High School.

ECC, the D9 runner-up in Class 1A, will face Bishop Carroll, the District 6 champion, at 7 p.m. at Punxsutawney High School.

On Wednesday, four D9 teams are playing including the North Clarion and A-C Valley girls along with the Coudersport and Ridgway boys.

In Class 1A, North Clarion, the District 9 champion, will take on District 10 runner-up Farrell, at 6 p.m. at Slippery Rock University’s Morrow Field House, while A-C Valley, the D9 runner-up, will face District 10 champion Kennedy Catholic at 7:30 p.m. at Morrow Field House.

Coudersport, the D9 2A champion, faces WPIAL runner-up Our Lady of Sacred Heart at 7 p.m. at Brookville High School, while Ridgway, the D9 runner-up, takes on WPIAL champion Sewickley Academy, at 6 p.m. at Armstrong High School in Kittanning.

FULL SCHEDULE FOR DISTRICT 9 TEAMS

Tuesday, March 13

Class 1A Boys (See Full Bracket)

(9-1) Elk County Catholic vs. (6-1) Bishop Carroll, 7 p.m. at Punxsutawney High School

Class 2A Girls (See Full Bracket)

(9-1) Coudersport vs. (10-2) Reynolds, 7 p.m. at DuBois High School

Class 3A Girls (See Full Bracket)

(9-1) Brookville vs. (7-2) East Allegheny, 5 p.m. at Armstrong High School (Kittanning)

Wednesday, March 14

Class 1A Girls (See Full Bracket)

(9-1) North Clarion vs. (10-2) Farrell, 6 p.m. at Slippery Rock University’s Morrow Field House
(9-2) A-C Valley vs. (10-1) Kennedy Catholic, 7:30 p.m. at Slippery Rock University’s Morrow Field House

Class 2A Boys (See Full Bracket)

(9-1) Coudersport vs. 7-2 Our Lady of Sacred Heart, 7 p.m. at Brookville High School
(9-2) Ridgway vs. 7-1 Sewickley Academy, 6 p.m. at Armstrong High School (Kittanning)



More in 2018 Basketball Playoffs