Connect with us

Cross Country & Golf

C-L’s Siegel, Bradford’s Cornelius Capture D9 Boys’ Golf Title

PUNXSUTAWNEY, Pa. – Shooting a blistering second-round score of 77, Hayden Siegel of Clarion-Limestone went from seventh place after round one to win the District 9 Class 2A individual golf title Saturday at Punxsutawney Country Club.

(The top six golfers at the District 9 Class 2A individual boys’ championship were from left – and 1 through 6 –
C-L’s Hayden Siegel, Smethport’s Connor Alfieri, Punxsutawney’s Ryan Roberts, Kane’s Curt Barner, Punxsutawney’s Zach Vanleer and ECC’s Will Uberti. Photo courtesy of Kevin Doverspike)

Bradford’s Spencer Cornelius captured the Class 3A crown.

Siegel, the first C-L golfer to ever win a D9 title, was in a tie for seventh place after the first round was played Monday at Punxsutawney Country Club shooting an 84 in the first round.

But Saturday, the junior found his game shooting a 77, the best round on the day by four strokes to win the championship with a combined two-day total of 161 one shot better than Smethport’s Connor Alfieri (162 – 78/84).

Cornelius breezed to the 3A championship shooting an 81 Saturday after carding a 77 Monday giving him a two-round total of 158, 21 strokes ahead of second-place finisher Kaleb Hand of DuBois (179 – 90/89).

Cornelius and Hand both qualify for the West Individual Region set for Oct. 15 at Tom’s Run Golf Course at Chestnut Ridge Golf Resort in Blairsville, Pa.

Hand (left) and Cornelius

Siegel, Alfieri and four additional golfers in Class 2A also qualified for the West Individual Region at Tom’s Run Oct. 15.

The additional 2A qualifiers were Punxsutawney’s Ryan Roberts (163 – 82/81), Kane’s Curt Barner (164 – 78/86), Punxsutawney’s Zack Vanleer (165 – 82/83) and Elk County Catholic’s Will Uberti (170 – 84/86).

CLASS 2 A RESULTS

RK-ATHLETE-SCHOOL-DAY 1-DAY 2-FINAL SCORE
Top Six Qualify for Regionals
1. Hayden Seigel Clarion-Limestone 84 77 161
2. Connor Alfieri Smethport 78 84 162
3. Ryan Roberts Punxsutawney 82 81 163
4. Curt Barner Kane 78 86 164
5. Zack Vanleer Punxsutawney 82 83 165
6. Will Uberti ECCH 84 86 170
7. Zack Zameroski Ridgway 81 92 173
8. Eric Christoff Ridgway 81 93 174
9. Nate Hryn Curwensville 89 86 175
10. Jacob Felsing Moniteau 89 88 177
11. Nate Tack Moniteau 89 89 178
12. Brady Streich Coudersport 87 94 181
13. Collin Porter Ridgway 88 97 185
14. David Cable Brookville 88 98 186
15. Hayden Callen Clarion-Limestone 88 99 187
16. Sean Deeley Punxsutawney 90 98 188

RK-ATHLETE-SCHOOL-DAY 1-DAY 2-FINAL SCORE
Top Two Qualify for Regionals
1. Spencer Cornelius Bradford 77 81 158
2. Kaleb Hand Dubois 90 89 179
3. Thomas Anderson Bradford 89 91 180
4. Dayne Bauman Dubois 95 100 195



More in Cross Country & Golf