Connect with us

Basketball

ECC, Cameron County Boys’ Hoops State Ranked in Dec. 30 Sunbury Daily Item Rankings

SUNBURY, Pa. – Elk County Catholic has jumped up to No. 5 and Cameron County is in the Top 10 at No. 10 for the first time in the latest Sunbury Daily Item Pennsylvania Boys’ Basketball Class 1A Rankings released Monday, Dec. 31.

(Photo of Cameron County’s Dino Brown and ECC’s Alex Breindel. Brown photo by Paul Burdick. Breindel photo by Jared Bakaysa)

The Crusaders are 7-0 on the year and are coming off a 43-40 win over previously unbeaten Ridgway in the championship game of the Elk County Tournament Saturday. The Crusaders were ranked eighth last week.

Cameron County is 6-1 on the year with its lone loss coming in double overtime to Ridgway. The Red Raiders haven’t played since a 61-46 win over Austin Dec. 21.

Clarion-Limestone and North Clarion are both in “Others to Watch” in Class 1A with Coudersport and Ridgway both making “Others to Watch” in Class 2A.

SUNBURY DAILY ITEM STATE BASKETBALL RANKINGS
(through games of Dec. 30)

CLASS 6A

No. School Rec Prev
1. Roman Catholic (12) 7-3 1
2. Kennedy Catholic (10) 5-2 2
3. Abington (1) 7-1 3
4. La Salle College (12) 10-0 4
5. Norristown (1) 8-1 5
6. Lower Merion (1) 8-1 6
7. Allderdice (8) 7-2 7
8. Emmaus (11) 8-1 8
9. Upper St. Clair (7) 10-0 OW
10. Coatesville (1) 6-1 10

Others to watch: Butler (7) 7-2; Cedar Crest (3) 9-1; Central Bucks East (1) 7-1; Central Bucks South (1) 7-2; Central Dauphin (3) 7-1; Central York (3) 5-3; Cheltenham (1) 6-3; Chester (1) 4-4; Cumberland Valley (3) 7-1; Easton (11) 6-3; Garnet Valley (1) 7-1; Harrisburg (3) 5-2; Hempfield (3) 7-2; Latrobe (7) 8-2; Manheim Twp. (3) 6-3; McDowell (10) 6-3; Methacton (1) 6-4; Mount Lebanon (7) 8-2; Nazareth (11) 6-3; North Penn (1) 6-3; Pennridge (1) 8-2; Perkiomen Valley (1) 6-3; Peters Twp (7) 7-2; Pine-Richland (7) 7-2; Plymouth Whitemarsh (1) 5-3; Pocono Mountain East (11) 8-1; Reading (3) 4-5; Wilson (3) 8-0.

CLASS 5A

No. School Rec Prev
1. York (3) 7-0 1
2. Mastery Charter North (12) 7-0 2
3. Archbishop Wood (12) 7-2 3
4. Mars (7) 7-1 5
5. Moon (7) 9-0 6
6. Abington Heights (2) 5-2 7
7. West Chester East (1) 7-1 OW
8. Sun Valley (1) 8-2 4
9. Lampeter-Strasburg (3) 8-1 OW
10. Lower Dauphin (3) 7-1 10

Others to watch: Archbishop Ryan (12) 6-4; Bangor (11) 7-1; Bayard Rustin (1) 4-3; Blue Mountain (11) 9-0; Cardinal O’Hara (12) 6-4; Crestwood (2) 6-2; Franklin Regional (7) 7-2; Johnstown (6) 5-0; Martin Luther King (12) 4-2; Meadville (10) 9-0; Milton Hershey (3) 3-2; Muhlenberg (3) 7-1; New Oxford (3) 6-3; Northeastern (3) 7-2; Northern York (3) 7-1; Penn Hills (7) 6-2; Penn Wood (1) 4-2; Penncrest (1) 7-2; Phoenixville (1) 5-3; Pottsgrove (1) 7-3; Pottsville (11) 6-2; Unionville (1) 6-2; West York (3) 8-0; Woodland Hills (7) 7-1.

CLASS 4A

No. School Rec Prev
1. Imhotep Charter (12) 7-2 1
2. Bonner-Prendergast (12) 8-0 2
3. Bethlehem Catholic (11) 6-2 4
4. Quaker Valley (7) 8-0 5
5. Scranton Prep (2) 7-1 6
6. Berks Catholic (3) 5-1 3
7. New Castle (7) 7-1 7
8. Huntingdon (6) 8-0 8
9. Nanticoke (2) 7-0 9
10. Danville (4) 6-2 10

Others to watch: Allentown Central Catholic (11) 5-3; Ambridge (7) 6-4; Bishop McDevitt (3) 7-1; Central Martinsburg (6) 7-1; Fleetwood (3) 7-1; Hickory (10) 7-0; Highlands (7) 5-2; Lancaster Catholic (3) 5-4; Littlestown (3) 9-0; Lower Moreland (1) 7-1; Ringgold (7) 8-1; Shamokin (4) 6-2; Tamaqua (11) 7-2; Valley View (2) 6-3; Western Wayne (2) 7-2.

CLASS 3A

No. School Rec Prev
1. Neumann-Goretti (12) 6-2 1
2. Bishop McDevitt (12) 9-0 2
3. Loyalsock (4) 7-0 3
4. Lincoln Park (7) 7-1 5
5. Trinity (3) 7-1 4
6. Sharon (10) 8-1 7
7. Notre Dame-Green Pond (11) 6-3 6
8. Wyoming Seminary (2) 6-1 9
9. Aliquippa (7) 4-3 8
10. Seton-La Salle (7) 7-1 OW

Others to watch: Brandywine Heights (3) 8-1; Camp Hill (3) 6-1; Central Columbia (4) 7-1; Everett (5) 5-2; Fairview (10) 5-1; Holy Redeemer (2) 5-1; Lakeland (2) 6-2; Ligonier Valley (6) 9-1; Mercyhurst Prep (10) 7-3; Mid Valley (2) 6-1; Mount Carmel (4) 8-1; Neshannock (7) 7-2; North Catholic (7) 5-3; Panther Valley (11) 8-1; Richland (6) 5-2; Southern Columbia (4) 6-1; Washington (7) 3-3; Wellsboro (4) 6-2.

CLASS 2A

No. School Rec Prev
1. Constitution (12) 6-5 1
2. Our Lady Sacred Heart (7) 8-0 2
3. Math, Civics & Sciences (12) 7-3 3
4. Sewickley Academy (7) 4-2 4
5. Moravian Academy (11) 7-0 5
6. Executive Education (11) 8-1 OW
7. Bishop Guilfoyle (6) 7-1 7
8. Serra Catholic (7) 6-2 9
9. West Middlesex (10) 5-2 6
10. Dock Mennonite (1) 5-3 10

Others to watch: Antietam (3) 7-0; Bishop McCort (6) 5-3; Church Farm (1) 5-1; Conemaugh Twp (5) 6-3; Coudersport (9) 5-0; Delco Christian (1) 4-3; Farrell (10) 5-2; Holy Cross (2) 4-4; Jeannette (7) 6-3; Millville (4) 5-1; North Star (5) 8-1; Old Forge (2) 5-3; Northwest (2) 4-2; Purchase Line (6) 8-2; Ridgway (9) 8-1; Steelton-Highspire (3) 2-5; Susquehanna Community (2) 5-3.

CLASS 1A

No. School Rec Prev
1. Sankofa Freedom (12) 6-5 1
2. Lourdes Regional (4) 9-2 2
3. Shanksville-Stonycreek (5) 8-1 3
4. Shade (5) 7-2 4
5. Elk County Catholic (9) 7-0 8
6. Union Area (7) 8-1 6
7. Vincentian (7) 3-5 7
8. Bishop Carroll (6) 5-2 9
9. Halifax (3) 6-2 5
10. Cameron County (9) 6-1 OW

Others to watch: Berlin Brothersvalley (5) 5-1; Blacklick Valley (6) 5-2; Clarion-Limestone (9) 6-3; Cornell (7) 8-2; Faith Christian (1) 5-4; Greenwood (3) 5-3; Juniata Valley (6) 4-3; Lancaster Country Day (3) 6-2; MMI Prep (2) 4-3; Monessen (7) 3-4; Nazareth Prep (7) 5-1; North Clarion (9) 8-0; North Penn-Liberty (4) 6-1; Notre Dame-East Stroudsburg (11) 6-2; Phil-Mont Christian (1) 6-3; Plumstead Christian (1) 5-2; Southern Fulton (5) 3-2; St. John Neumann (4) 4-2; St. Joseph’s Catholic (6) 5-4.



More in Basketball