Connect with us

Basketball

Two D9 Boys’ Teams in Sunbury Daily Item State Rankings; Seven Gain “Others to Watch” Status

SUNBURY, Pa. – Elk County Catholic and Cameron County remain as the lone District 9 teams to appear in the Top 10 of any of the six classifications in the latest Sunbury Daily Item Pennsylvania Boys’ High School Basketball rankings, which were released Monday.

(Photo by Jared Bakaysa of JB Graphics. See more of Bakaysa’s work here)

ECC is No. 3 in Class 1A with Cameron County checking in at No. 9 in Class 1A.

Three District 9 teams – Coudersport, Keystone and Ridgway – continue to be in the “Others to Watch” in Class 2A, while three D9 teams – Clarion-Limestone, Johnsonburg and North Clarion – check into “Others to Watch” in Class 1A. Brookville also enters “Others to Watch” in Class 3A.

Here are the rankings. All records are through games Sunday, Jan. 20.

SUNBURY DAILY ITEM STATE BASKETBALL RANKINGS

CLASS 6A

No. School Rec Prev
1. Roman Catholic (12) 11-4 1
2. Kennedy Catholic (10) 11-3 2
3. Abington (1) 14-1 3
4. La Salle College (12) 15-0 4
5. Coatesville (1) 13-1 8
6. Pine-Richland (7) 12-2 OW
7. Lower Merion (1) 14-2 10
8. Allderdice (8) 12-3 6
9. Mount Lebanon (7) 13-2 OW
10. Norristown (1) 14-3 5

Others to watch: Bethlehem Freedom (11) 12-2; Butler (7) 11-3; Cedar Crest (3) 15-2; Central Bucks East (1) 9-5; Central Bucks South (1) 12-3; Central Dauphin (3) 11-4; Central York (3) 12-5; Chambersburg (3) 12-4; Cheltenham (1) 10-5; Chester (1) 11-4; Cumberland Valley (3) 12-3; Emmaus (11) 13-3; Garnet Valley (1) 12-3; Harrisburg (3) 10-4; Hazleton (2) 9-4; Latrobe (7) 12-2; Manheim Twp. (3) 10-6; McDowell (10) 8-5; Methacton (1) 13-5; Nazareth (11) 11-4; Parkland (11) 11-4; Pennridge (1) 13-2; Perkiomen Valley (1) 13-4; Peters Twp (7) 10-4; Plymouth Whitemarsh (1) 9-5; Reading (3) 11-5; St. Joseph’s Prep (12) 10-4; Upper St. Clair (7) 15-1; Warwick (3) 11-5; Wilson (3) 13-2.

CLASS 5A

No. School Rec Prev
1. Archbishop Wood (12) 11-4 1
2. Mars (7) 14-1 2
3. Moon (7) 14-0 3
4. Mastery Charter North (12) 12-1 4
5. Pottsville (11) 13-2 6
6. Abington Heights (2) 12-2 7
7. Lampeter-Strasburg (3) 15-1 8
8. Lower Dauphin (3) 12-2 9
9. York (3) 13-2 5
10. Crestwood (2) 13-2 OW

Others to watch: Academy Park (1) 10-4; Archbishop Ryan (12) 10-4; Bangor (11) 11-5; Bayard Rustin (1) 11-5; Blue Mountain (11) 14-1; Chartiers Valley (7) 10-3; Elizabethtown (3) 10-7; Franklin Regional (7) 12-4; Johnstown (6) 14-0; Meadville (10) 12-3; Milton Hershey (3) 7-4; Muhlenberg (3) 11-4; New Oxford (3) 13-3; Northeastern (3) 12-5; Northern York (3) 14-1; Penn Hills (7) 12-3; Penn Wood (1) 9-5; Penncrest (1) 11-5; Shaler (7) 11-4; Sun Valley (1) 11-6; Unionville (1) 10-5; West Chester East (1) 14-2; West York (3) 13-2; Woodland Hills (7) 11-3.

CLASS 4A

No. School Rec Prev
1. Bonner-Prendergast (12) 12-1 1
2. Imhotep Charter (12) 11-4 2
3. Bethlehem Catholic (11) 12-2 3
4. Berks Catholic (3) 12-2 5
5. Huntingdon (6) 14-0 6
6. Scranton Prep (2) 12-2 4
7. Hickory (10) 13-1 OW
8. Danville (4) 12-2 9
9. Bishop McDevitt (3) 13-2 8
10. Quaker Valley (7) 10-2 7

Others to watch: Allentown Central Catholic (11) 9-6; Ambridge (7) 10-5; Archbishop Carroll (12) 9-7; Central Martinsburg (6) 11-2; Eastern York (3) 13-3; GAR Memorial (2) 9-5; Grove City (10) 9-6; Highlands (7) 9-4; Knoch (7) 11-3; Lancaster Catholic (3) 11-6; Littlestown (3) 16-0; Lower Moreland (1) 12-2; Montoursville (4) 10-2; Nanticoke (2) 11-3; New Castle (7) 11-3; Ringgold (7) 11-3; Shamokin (4) 9-5; Tamaqua (11) 11-4; Titusville (10) 10-3; Tyrone (6) 9-4; Uniontown (7) 10-3; Valley View (2) 10-5; Wilson Area (11) 10-4.

CLASS 3A

No. School Rec Prev
1. Neumann-Goretti (12) 9-3 1
2. Lincoln Park (7) 12-1 2
3. Loyalsock (4) 14-1 4
4. Trinity (3) 13-2 5
5. Bishop McDevitt (12) 11-4 3
6. Wyoming Seminary (2) 13-1 6
7. Notre Dame-Green Pond (11) 13-3 7
8. Sharon (10) 12-2 8
9. Aliquippa (7) 10-4 9
10. Seton-La Salle (7) 12-1 10

Others to watch:Brandywine Heights (3) 13-2; Brookville (9) 10-4; Camp Hill (3) 11-3; Central Columbia (4) 10-3; Deer Lakes (7) 10-4; Erie First Christian (10) 10-3; Everett (5) 11-2; Fairview (10) 10-3; Holy Redeemer (2) 11-2; Lakeland (2) 10-4; Ligonier Valley (6) 15-1; Mercyhurst Prep (10) 11-4; Mid Valley (2) 11-2; Mount Carmel (4) 15-1; Neshannock (7) 10-4; North Catholic (7) 11-3; North Penn-Mansfield (4) 10-4; Panther Valley (11) 11-4; Richland (6) 12-3; Sharpsville (10) 9-5; Southern Columbia (4) 9-3; Wellsboro (4) 12-2.

CLASS 2A

No. School Rec Prev

1. Constitution (12) 10-7 1
2. Math, Civics & Sciences (12) 12-4 2
3. Our Lady Sacred Heart (7) 13-1 3
4. Sewickley Academy (7) 8-4 4
5. Moravian Academy (11) 14-0 5
6. Serra Catholic (7) 11-2 6
7. Bishop Guilfoyle (6) 13-2 7
8. Executive Education (11) 10-3 9
9. Dock Mennonite (1) 12-3 10
10. Farrell (10) 10-3 OW

Others to watch: Antietam (3) 13-2; Church Farm (1) 10-3; Cochranton (10) 11-4; Conemaugh Twp (5) 11-3; Coudersport (9) 12-1; Holy Cross (2) 9-5; Keystone (9) 10-3; Millville (4) 11-1; North Star (5) 12-2; Northwest (2) 9-5; Purchase Line (6) 10-5; Ridgway (9) 11-3; South Side Beaver (7) 11-4; Summit Academy (7) 8-3; Union City (10) 10-3; West Branch (6) 10-4; West Middlesex (10) 10-3.

CLASS 1A

No. School Rec Prev
1. Sankofa Freedom (12) 9-6 1
2. Shanksville-Stonycreek (5) 13-1 2
3. Elk County Catholic (9) 14-0 3
4. Shade (5) 13-3 4
5. Lourdes Regional (4) 13-3 5
6. Bishop Carroll (6) 10-3 7
7. Cornell (7) 13-2 OW
8. Halifax (3) 12-3 8
9. Cameron County (9) 10-2 9
10. Vincentian (7) 7-6 6

Others to watch: Berlin Brothersvalley (5) 8-4; Blacklick Valley (6) 8-5; Clarion-
Limestone (9) 11-3; Conestoga Christian (3) 12-1; Faith Christian (1) 10-5; Greenwood (3) 9-5; Johnsonburg (9) 8-3; Juniata Valley (6) 9-4; Lancaster Country Day (3) 9-3; Monessen (7) 7-6; Nazareth Prep (7) 9-2; North Clarion (9) 13-0; Notre Dame-East Stroudsburg (11) 8-3; Phil-Mont Christian (1) 9-7; Plumstead Christian (1) 9-5; Southern Fulton (5) 8-4; St. John Neumann (4) 8-3; St. Joseph’s Catholic (6) 13-4; Union Area (7) 12-3.



More in Basketball