Connect with us

Breaking News

PIAA Wrestling Championships start Thursday

PIAA wrestling page

Escape Sports live brackets

HERSHEY — District 9 has 27 wrestlers starting action Thursday at the PIAA Wrestling Championships at the Giant Center.

In Class AA, 23 wrestlers get going Thursday morning with preliminary round and first-round bouts at 9 a.m. followed by first-round consolation bouts at 12:30 p.m.

Class AAA begins at 4 p.m. with preliminary round and first-round bouts followed by first-round consolation bouts at 7:30 p.m.

The schedule resumes Friday morning with more Class AA wrestling starting at 9 a.m. with quarterfinals and second-round consolations with third-round consolations beginning at 11:15 a.m. Class AAA begins with quarterfinals and second-round consolations at 1:30 p.m., and third-round consolations at 3:45 p.m.

More Class AA wrestling finishes Friday’s schedule with the semifinals set for 6:30 p.m. followed by two more rounds of consolations to set up Saturday’s top-eight place bouts at 2 p.m.

Friday, Class AAA has quarterfinals and second-round consolations starting at 1:30, and third-round consolations at 3:45 p.m. Saturday morning, semifinals start at 9 a.m. along with two rounds of consolations to set up the place bouts beginning at 7 p.m.

Follow the tournament on-line at piaa.org and look for the wrestling page links to live tournament results. You can also watch the tournament at www.nfhsnetwork.com. It’s a pay site, but you can basically watch any match you want on a day pass for $9.95 or the whole tournament by paying a monthly pass rate of $14.95.

Here’s a closer look at the D9 state qualifiers, with Off the Mat (Class AA) or PA Power Rankings (Class AAA) rankings listed were applicable:

CLASS AA

106: Gavin Park, Brookville (No. 5 by OTM)

113: Ryan Carlson, Brockway (No. 8); Casey Vollmer, Port Allegany (No. 11).

120: Taylor Ortz, Brookville (No. 1; finished third at 113 last year).

126: Tanner Altobelli, Redbank Valley (No. 13, 0-2 at states last year); Cole Aaron, Brookville (No. 16); Jack Glasl, Brockway.

132: Mason Lindenmuth, Brockway (No. 7).

138: Shae Bloom, Curwensville (No. 6); Adam Shunk, Smethport.

145: James Duffy, Smethport (No. 7).

152: Jimmy Miller, Brookville (No. 7); Paul Zacherl, Cranberry.

160: Keshon Truitt, Redbank Valley (No. 9); Caleb Hetrick, Brookville.

170: Anthony Benson, Brockway (No. 14).

195: Zach Sintobin, Clarion; Ryan Geyer, Ridgway.

220: Ethan Budd, Port Allegany (No. 6); Cal Haines, Redbank Valley (No. 14).

HWT: Jack Karsten, Cameron County (No. 5); Tyler Beal, Keystone (No. 8); Brylee Shumaker, Redbank Valley.

CLASS AAA

106: Kolby Ho, DuBois.

145: Luke McGonigal, Clearfield.

152: Kaleb Young, Punxsutawney (No. 2 PA Power Rankings)

160: Perry Arrington, Punxsutawney.



Advertisement Enter ad code here